Архів за місяць 30.10.2023

АвторНіна Соколовська

«О, слово рідне, хто без тебе я?»

Під такою назвою 27 жовтня 2023 року у читальному залі педагогічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка відбулася читацька конференція, присвячена Дню української писемності та мови. Ініціатори й організатори заходу – Тамара Сологуб, завідувач сектору читального залу педагогічного факультету та Галина Ватаманюк, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри теорії та методик дошкільної освіти, куратор академічної групи DOL1-B22. Учасники конференції – здобувачі вищої освіти 1 та 2 курсу спеціальності «Дошкільна освіта».

Детальніше – на сайті кафедри теорії та методик дошкільної освіти

АвторНіна Соколовська

«Емоційний розвиток дітей засобами інноваційних технологій і видів мистецтва»: майстерклас на педагогічному факультеті

26 жовтня 2023 року на педагогічному факультеті організували майстерклас для здобувачів вищої освіти на тему: «Емоційний розвиток дітей засобами інноваційних технологій і видів мистецтва».

Учасниками заходу були здобувачі вищої освіти кафедри теорії та методик дошкільної освіти К-ПНУ ім. І.Огієнка та майстер – талановитий співак, відомий подільський композитор, аранжувальник та режисер-постановник, музично-громадський діяч, член Національної музичної спілки, лауреат національних пісенних і композиторських конкурсів та фестивалів, автор більше 100 пісень, зокрема,  дитячих Віктор Николишин.

Побачити майстерклас мали можливість науково-педагогічні працівники Університету Огієнка, педагоги-практики: вихователі, музичні керівники, практичні психологи і соціальні педагоги, логопеди ЗДО міста Кам’янця-Подільського та Дунаєвеччини, а також учителі мистецтва загальноосвітніх шкіл.

Розпочався захід із представлення майстра ведучими Валерією ВишнеюАнжелою Шаршонь та інтерв’юванням кореспондентами Поліною ГергелійникВасилем Ткачуком.

Віктор Володимирович продемонстрував роботу над дубляжем дитячих мультфільмів, продемонстрував цікаві прийоми роботи з дітьми над постановкою голосу, «перевтілення» в героя під час виконання пісень.

У залі панувала атмосфера емоційного піднесення, комфорту і психологічного розвантаження. Майстер акцентував увагу присутніх на важливості засобів виразності, які мають особливе місце в музичному творі, а також надав слушні поради щодо правильного розучування пісень із дітьми.

Здобувачі вищої освіти Наталія МуральПоліна Гергелійник і Яна Полозун, виконуючи завдання майстра, усвідомили чого вартує досконалість і скільки зусиль потрібно докласти аби маленький глядач/слухач повірив у справжність мультиплікаційної історії, відчув усі відтінки характерів персонажів «Свинки Пеппи».

Також Віктор Володимирович поділився досвідом, як можна мультфільму закордонного виробництва надати національний (український) характер.

Особливе захоплення в присутніх викликала демонстрація роботи над піснею. Зокрема здобувачки вищої освіти Оля Бидюк та Яна Мала під керівництвом досвідченого майстра зуміли переконати присутніх у залі, що вони зухвалі Мухи-Цокотухи українського походження. Роксолана Полянська та Дана Мелемука довели усім, що вони справжні Леді-Рок.

Наприкінці Віктор Володимирович подарував присутнім хвилини насолоди його власним виконанням дитячих авторських пісень.

Завідувач кафедри теорії та методик дошкільної освіти Леся Галаманжук подякувала Віктору Володимировичу за проведення яскравого, емоційно-насиченого та повчального майстеркласу для здобувачів вищої освіти, а також висловила вдячність організаторам заходу – викладачам кафедри – Ірині Газіній та Галині Ватаманюк, колегам, які долучалися до організації – Мар’яні ГордійчукКатерині Демчик, безпосереднім учасникам-артистам майстеркласу.

Кафедра теорії та методик дошкільної освіти

АвторНіна Соколовська

Мова – скарбниця українського народу (До Дня української писемності та мови)

Українська мова – одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і скарб. Українську мову неодноразово забороняли і намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Мова – це миролюбна зброя, якої боїться будь-який ворог і яка єднає Націю. Сьогодні, як ніколи, українська мова захищає нас і зберігає силу нашого непереможного духу.

День української писемності та мови – державне свято, яке було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначалося щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. За старим календарем свято припадало на 9 листопада.

Проте з 2023 року у зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар день пам’яті преподобного Нестора-літописця відзначають 27 жовтня. Тому президент Володимир Зеленський підписав указ №455/2023 про перенесення дати святкування Дня української писемності та мови також на 27 жовтня.

Щороку в Україні, зокрема в культурних закладах, бібліотеках, в школах та вишах цього дня проводять серії заходів. Свято нагадує про давність української мови, яка є єдиною державною, про історію її абетки, розповідає про розвиток української писемності, та й загалом популяризує українську мову в Україні та за кордоном.

З нагоди відзначення Дня української писемності та мови в читальному залі педагогічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка організовано книжкову експозицію «Мова – скарбниця українського народу».

На виставці представлені книги, у яких висвітлюється історія народження та розвитку української мови. Мета цієї виставки – поглибити знання про мову як основу духовності; виховати любов і повагу до української мови як мови державної та материнської; спонукати читачів до роздумів про долю рідного краю та його славних синів, про свою приналежність до українського роду.

Пропонуємо Вашій увазі каталог виставки

Розділ I. Історія української літературної мови

  1. Конституція України: прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – Київ : Право, 1996. – 64 с.
  2. Мова-народ: висловлювання про мову та її значення в житті народу/ упоряд. Олекса Тихий. – Київ : Смолоскип, 2007. – 416 с.
  3. Огієнко І. Історія української літературної мови / Іван Огієнко (Митрополит Іларіон); упоряд., іст.-біогр. нарису та приміт. М. С. Тимошик. – Київ : Либідь, 1995. – 296 с.
  4. Олійник О. Світ українського слова : навч. посіб. / Ольга Олійник. – Київ : Хрещатик, 1994. – 415 с.
  5. Радевич-Винницький Я. Україна: від мови до нації / Я. Радевич-Винницький. – Дрогобич : Відродження, 1997. – 360 с.
  6. Русанівський В. М. Історія української літературної мови : підручник / В. М. Русанівський. – Київ : Артек, 2001. – 392 с.
  7. Шевченко Т. Г. Буквар південноруський 1861 року: для мол. та серед. шк. віку / Т. Г. Шевченко; ред.-упоряд. М. М. Ілляш, вступне слово О. Т. Гончара, післямова В. М. Яцюка. – Київ : Веселка, 1991. – 63 с.

 Розділ II. Культура мови та мовлення

  1. Антоненко-Давидович Б. Як ми говоримо / Борис Антоненко-Давидович. – Київ : Либідь, 1991. – 256 с.
  2. Бабич Н. Д. Практична стилістика і культура української мови : навч. посіб. / Н. Д. Бабич. – Львів : Світ, 2003. – 432 с.
  3. Кацавець Р. Українська мова: професійне спрямування : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Руслан Кацавець. – Київ : Центр учбової літератури, 2007. – 256 с.
  4. Климова К. Я. Основи культури і техніки мовлення : навч. посіб. / К. Я. Климова. – 2-ге вид., випр. і допов.– Київ : Ліра-К, 2007. – 240 с.
  5. Мацько Л. І. Культура української фахової мови : навч. посіб. / Л. І. Мацько, Л. В. Кравець. – Київ : Академія, 2007. – 360 с. – (Альма-матер).
  6. Олійник О. Культура мовлення : навч. посіб. / Ольга Олійник, Василь Шинкарук. – Київ: Кондор, 2008. – 296 с.
  7. Погиба Л. Г. Українська мова фахового спрямування : підручник / Л. Г. Погиба, Т. О. Грибіниченко, Л. М. Голіченко. – Київ: Кондор, 2011. – 350 с.
  8. Семеног О. М. Культура наукової української мови / О. М. Семеног. – Київ : Академія, 2010. – 216 с.

Розділ III. Методика навчання мови в ЗДО

  1. БогушА. М. Дошкільна лінгводидактика: теорія і методика навчання дітей рідної мови : підручник / А. М. Богуш, Н. В. Гавриш. – Київ : Вища школа, 2007. – 542 с. : іл.
  2. Богуш А. Методика навчання дітей української мови в дошкільних навчальних закладах / Алла Богуш. – 2-ге вид., допов. і переробл. – Київ : Слово, 2011. – 440 с.
  3. Богуш А. Методика організації художньо-мовленнєвої діяльності дітей у дошкільних навчальних закладах : підручник / А. Богуш, Н. Гавриш, Т. Котик. – Київ : Слово, 2006. – 304 с.
  4. Богуш А. М. Мовленнєво-ігрова діяльність дошкільників: мовленнєві ігри, ситуації, вправи : навч.-метод. посіб. / Алла Богуш, Надія Луцан. – Київ : Слово, 2008. – 256 с.
  5. Конспекти занять із навчання української мови і розвитку мовлення дітей молодшого дошкільного віку/ К. Л. Крутій, Н. І. Котій, Л. М. Письменна, Л. І. Щербань. – Запоріжжя : ЛІПС ЛТД, 2014. – 190 с.
  6. Крутій К. Л. Вчимося мови та розмови, або Українська разом із матусею / К. Л. Крутій, Н. А. Лопатинська, Н. В. Маковецька. – Запоріжжя : Просвіта, 1999. – 336 с.

Розділ IV. Словники, довідники

  1. Бурячок А. А. Орфографічний словник української мови : близько 36000 слів. / А. А. Бурячок. – Вид. 4-те. – Київ : Наукова думка, 2002. – 464 с.
  2. Довідник з культури мови/ С. Я. Єрмоленко, С. П. Бибик, Н. М. Сологуб та ін. ; за ред. С. Я. Єрмоленко. – Київ : Вища шк., 2005. – 399 с.
  3. Зубков М. Г. Українська мова : універсальний довідник / М. Г. Зубков. – 6-те вид., допов. – Харків : Школа, 2009. – 512 с.
  4. Полюга Л. М. Повний словник антонімів української мови / Л. М. Полюга. – Вид. 4-те. – Київ : Довіра, 2008. – 510 с. – (Словники України).
  5. Полюга Л. М. Словник антонімів української мови / Л. М. Полюга ; за ред. Л. С. Паламарчука. – Вид. 2-ге допов. і випр. – Київ : Довіра, 2004. – 284 с. – (Словники України).
  6. Полюга Л. М. Словник синонімів української мови / Л. М. Полюга. – 3-є вид. – Київ : Довіра, 2007. – 477 с. – (Словники України).
  7. Полюга Л. М. Словник українських морфем: понад 45000 / Л. М. Полюга. – Вид. 3-тє, допов. і випр. – Київ : Довіра, 2009. – 554 с. – (Словники України).
  8. Полюга Л. М. Словник українських синонімів і антонімів / Л. М. Полюга. – Київ : Довіра, 2007. – 575 с.
  9. Сучасний словник-мінімум іншомовних слів: близько 9000 слів./ уклад.: О. І. Скопенко, Т. В. Цимбалюк. – Київ : Довіра, 2008. – 798 с. – (Словники України).
  10. Новий тлумачний словник української мови: у 3 т. / уклад.: В. В. Яременко, О. М. Сліпушко. – Вид. 2-ге, випр. – Київ : Аконіт, 2005. –Т. 1 : А–К. – 927 с.

Виставка експонується у читальному залі педагогічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

На експозиції представлені документи з фонду читального залу педагогічного факультету. Для пошуку інших видань даної тематики радимо скористатися електронним каталогом бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка (http://library.kpnu.edu.ua/ufd/).

Тамара Сологуб,
завідувач сектору читального залу педагогічного факультету

АвторНіна Соколовська

Нагородження переможців рейтингу успішності студентів за результатами 2022-2023 н.р.

Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка вже 105 рік поспіль підтверджує свій статус одного з найпотужніших осередків освіти й науки на Поділлі.

20 жовтня в межах святкування річниці в залі засідань К-ПНУ за сприяння адміністрації та профкому студентів, аспірантів та докторантів відбулося традиційне нагородження переможців рейтингу здобувачів вищої освіти серед студентів факультетів/інституту та університету за результатами 2022-2023 н. р.

За результатами рейтингу успішності визначено кращих студентів:

На історичному факультеті:
Анастасія Фаріон (І місце)
Тарас Маховський (ІІ місце)
Яна Булдакова (ІІІ місце)

На педагогічному факультеті:
Тетяна Гарліцька (І місце), група OMD1-B20
Ольга Блинду (ІІ місце), група PO1-B20
Артем Панич (ІІІ місце), група OMх1-М23

На природничо-економічному факультеті:
Марина Павленко (І місце)
Вікторія Худик (ІІ місце)
Єлизавета Колосова (ІІІ місце)

На факультеті іноземної філології:
Вікторія Предиткевич (І місце)
Віта Тригуба (ІІ місце)
Софія Панчук (ІІІ місце)

На факультеті спеціальної освіти, психології то соціальної роботи:
Руслана Гетьман (І місце)
Софія-Марта Зенинець (ІІ місце)
Олександра Симчик (ІІІ місце)

У навчально-науковому інституті української філології та журналістики:
Вікторія Компанієць  (І місце)
Анастасія Нінадовська (ІІ місце)
Тетяна Мельничук (ІІІ місце)

На факультеті фізичної культури:
Олександра Цісар (І місце)
Соломонія Каспрук (ІІ місце)
Олександр Гура (ІІІ місце)

На фізико-математичному факультеті:
Олександра Войцехівська (І місце)
Леонід Смотриковський (ІІ місце)
Ельвіра Матраєва (ІІІ місце)

За результатами загальноуніверситетського рейтингу переможцями стали:
Тетяна Гарліцька (І місце), група OMD1-B20
Олександра Войцехівська (ІІ місце)
Марина Павленко (ІІІ місце)

Із вітальним словом виступив в.о. ректора К-ПНУ Володимир Дубінський, який визначив символізм свята та побажав студентам успіхів, нових звершень і реалізації всіх творчих та професійних задумів!

Здобувачі освіти отримали цінні подарунки та грошові нагороди за високі показники в навчальній, науковій і громадській діяльності.

Щиро вітаємо найуспішніших студентів К-ПНУ!

Пресцентр

АвторНіна Соколовська

Діяльнісний підхід у дії: співпраця кафедри теорії та методик початкової освіти К-ПНУ із the LEGO Foundation

19 жовтня 2023 року в межах співпраці із the LEGO Foundation і Міністерства освіти і науки України доценти кафедри теорії та методик початкової освіти К-ПНУ Наталія Гудима та Ольга Ковальчук провели заняття на тему «Реалізація діяльнісного підходу в освітньому процесі початкової школи» з упровадження вибіркового освітнього компонента «Діяльнісний підхід у початковій школі» для здобувачів 2 курсу денної форми здобуття вищої освіти освітньо-професійної програми Початкова освіта.

Дякуємо Оксані РоміАллі Оленич й усій команді the LEGO Foundation за змогу стати частиною крутої команди, навчатися, навчати майбутніх учителів початкових класів, рухатися вперед, за безцінний досвід і позитив від співпраці.

Командну роботу, емоції, радість, активність, відкритість, прагнення до нового, значимість і вмотивованість зможете побачити в очах і діях на фото учасників освітнього процесу!

Цього ж дня із тренеркою The LEGO Foundation, експерткою державної служби якості освіти Аллою Оленич поспілкувалися представники адміністрації К-ПНУ (перший проректор Володимир Дубінський, проректор з наукової роботи Світлана Миронова, керівник навчально-методичного відділу Наталія Гудима).

Учасники зустрічі обговорили окремі аспекти та гуманітарний компонент діяльності фонду the LEGO Foundation в освітньому просторі України, перспективи діяльнісного підходу у закладах освіти та особливості освітнього компонента «Діяльнісний підхід у початковій школі» і підготовки майбутніх фахівців цієї сфери.

Разом до Перемоги! Разом до успіху!

Кафедра теорії та методик початкової освіти

АвторНіна Соколовська

Конференція «Актуальні питання початкової освіти: досвід, реалії, перспективи»

Кафедра теорії та методик початкової освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка запрошує взяти участь у конференції «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ: ДОСВІД, РЕАЛІЇ, ПЕРСПЕКТИВИ», яка відбудеться 19-20 жовтня 2023 року.

Наукова проблематика конференції

  1. Підготовка вчителя початкової школи в умовах зміни освітньої парадигми.
  2. Інтеграція як умова підвищення якості навчання в початковій школі.
  3. Формування життєвих компетентностей молодших школярів у початковій ланці навчання.
  4. Традиції та проблеми у фахових методиках початкової школи.
  5. Інноваційні педагогічні технології в початковій освіті.
  6. Актуальні питання управлінської діяльності і менеджменту в закладах освіти.
  7. Стан і перспективи розвитку неперервної освіти в умовах війни.

Робочі мови конференції: українська, англійська.

Інформаційний лист

Кафедра теорії та методик початкової освіти

АвторНіна Соколовська

Склад студентського самоврядування 2023-2024н.р.

2023-2024 н.р.

Студентський актив:

Толокно Анастасія – 3 курс (DOL1-B21)
Кисла Катерина – 3 курс (DOL1-B21)
Кашина Ірина – 3 курс (PO1-B21)
Крупська Тетяна – 3 курс (DOL1-B21)
Лаврентюк Тетяна – 4 курс (DO1-B20)
Волошина Марія – 2 курс (ODR1-B22)
Шаршонь Анжела – 2 курс (DOL1-B22)
Пилипчук Вікторія – 2 курс (PO1-B22)
Мала Софія – 1 курс (ODR1-B23)
Ткачик Вікторія – 3 курс (DOL2-B21)
Вишня Валерія – 2 курс (DOL1-B22)
Літовська Анна – 2 курс (OMx1-B22)
Николаївшин Світлана – 3 курс (ММms1-B21)
Прокопова Софія – 3 курс (ММ1-B21)
Ткаченко Анастасія – 3 курс (ОDR1-B21)
Фроімчук Вікторія – 3 курс (DOL2-B21)

АвторНіна Соколовська

Посвята першокурсників у студенти-художники

29 вересня в художніх майстернях над каньйоном річки Смотрич відбулася фентезійна та творча посвята у студенти-художники першокурсників мистецьких спеціальностей. Завідувач кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва Іван Підгурний посвятив першачків у художники, покропивши святою калиновою водою. Старшокурсники та магістранти допомогли у підготовці та проведенні свята.

Кафедра образотворчого
і декоративно-прикладного мистецтва
та реставрації творів мистецтва