«Прийшли, заспівали, перемогли»: відбулося урочисте відкриття виставки

«Прийшли, заспівали, перемогли»: відбулося урочисте відкриття виставки

20 травня в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка відбулося урочисте відкриття виставки «Прийшли, заспівали, перемогли», присвяченої історії міжнародного тріумфу «Щедрика» Миколи Леонтовича, світових гастролей Української Республіканської Капели під орудою Олександра Кошиця. Мандрівна виставка здійснюється за підтримки Посольства США в Україні. Авторка проєкту – Тіна Пересунько, дослідниця історії інтернаціоналізації «Щедрика» та культурної дипломатії України, наукова співробітниця Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, засновниця Інституту М. Леонтовича.

Подія є знаковою для університету, бо саме тут із 17 лютого до 05 березня 1919 року відбувалися репетиції Української Республіканської Капели, саме з Кам’янця-Подільського 105 років тому виїхала Капела в закордонне турне з дипломатичною місією.

Із вітальним словом звернулися: доктор педагогічних наук, професор, проректор з наукової роботи К-ПНУ Світлана Миронова; доктор педагогічних наук, професор, декан педагогічного факультету Віктор Лабунець; кандидат мистецтвознавства, доцент, в.о. завідувача кафедри музичного мистецтва Альона Боршуляк; кам’янчанин-колекціонер, член Кам’янець-Подільського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, автор і куратор проєкту «Кам’янецькі ноти і крила ”Щедрика”» Анатолій Паладійчук; голова Кам’янець-Подільського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Славко Полятинчук.

Окрасою заходу став виступ Народної хорової капели «Мелос» К-ПНУ – художній керівник і диригент, кандидат педагогічних наук, доцент Любов Мартинюк. У виконанні капели прозвучали твори: «Щедрик» М. Леонтовича; українська народна пісня «Ой, з-за гори кам’яної» в опрацюванні М. Леонтовича; музика Миколи Лисенка, слова Олександра Кониського Молитва за Україну «Боже великий, єдиний».

Авторка проєкту передала до фондів бібліотеки Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка примірники своєї нової книжки «Щедрик».

Присутні з цікавістю прослухали звучання раритетної платівки з унікальним понад сторічним  записом «Щедрика»  у виконанні Республіканської капели, ознайомились із блискучою інтерпретацією капелянами української щедрівки. Запис відтворили на грамофоні The VictorVictrola VV-VI виробництва США (1922 рік, з приватної колекції Анатолія Паладійчука).

Щиро дякуємо Тіні Пересунько та всім, хто завітав на захід!

Виставка експонуватиметься в Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка з 20 до 24 травня 2024 року, запрошуємо всіх охочих до перегляду.

Кафедра музичного мистецтва